Bir Alan Adı ile Neler Yapılabilir?

Bir Alan Adı ile Neler Yapılabilir?

Yeni bir domain aldığınızda yapılması gerekenler , Yeni bir iş kurmaya karar verdiniz veya yeni bir E-ticaret sitesi yaptırmaya kadar verdiniz.

Her iki durumda da, 21. yüzyılda herkesin yaptıklarını yaparsınız: yeni bir (com,net,org) alanı kaydettirirsiniz.

İnanılmaz derecede benzersiz bir alan fikri bulmadıysanız büyük olasılıkla alan adınızın .com sürümünü kayıtlı ise muhtemelen başka alan adı  keşfedersiniz.

Yeni Bir Domain Aldığınızda Yapılması Gerekenler

Sonuçta, 1 milyardan fazla web sitesi var.  Adlandırma fikrinizde henüz umutsuz olmayın! Hala büyük bir alan adı haline getirmek için kullanabileceğiniz birçok seçenek var.

.COM’ Olmadığında Ne Yapmalısınız?

Alan adınızı kaydetmek için alternatif yollar bulmaya başlamadan önce, bir adım geriye gitmek ve web sitenize trafik getirme planınızı düşünmek önemlidir.

Web siteniz öncelikle TV reklamları, reklam panoları veya kartvizitler gibi iş hayatınızda, reklamcılıkta kullanılacak olursa, alan adınızın hecelemesi kolaylaşır.

Alan Adı Fikirinizi Tekrarlayın.

Yeni bir domain aldığınızda yapılması gerekenler nelerdir.? Başlamanıza yardımcı olacak birkaç fikirlere gözatın.

  • Trafiğinizin çoğunun doğrudan trafik dışında kaynaklardan gelmesi durumunda bir .com kullanmayınız.
  • Arama kullanıcıları ve web sitenizi sosyal medyada keşfedenler, alan adınızdan bağımsızdır ve bir .net, .org, .us veya hatta bilgi olup olmadığını bile farketmezler.
  • info, .biz, .com.tr veya benzeri gibi yeni üst düzey alanlardan (TLD’ler) birini kullanmayı düşünün .
  • İnsanlar için bile var olduklarını bilmeyenler için olumsuzluklar var gibi gözükse de, trafiğinizin öncelikli olarak arama ve yönlendirme kaynaklarına bağlı olup olmamasının önemi yoktur.
  • Eş anlamlı kelimeleri arayın. Özgün fikrine benzer kelime alternatifleri bulmak için Türk dil kurumu web sitesi gibi bir online sözlük kullanın.
  • Alan adınıza başka bir kelime ekleyin.örnk: firmaismi.com alınmış mı? o zaman size ankarafirmaismi.com’u denemek ister misiniz?
  • Bazen sadece biraz eğlenceli açıklayıcı kelimeler eklemek, alan adınızı ve işletme adınızı daha eşsiz ve kullanılabilir hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda işletme adınızın pazarlamasını “Tamam” dan “ŞİMDİ” ye götürür. Ayrıca “online” veya “en iyi” gibi kelimeleri de ekleyebilirsiniz.

Yeni bir domain aldığınızda yapılması gerekenler  hakkında bilmeniz gerekenleri bahsettik

Bir sonraki makalemizde buluşmak üzere Bol kazançlı günler dileriz.